Přejít k obsahu


Kritická teorie jako analytický nástroj pro studium náboženství? Aneb má se sociologie náboženství čím bránit proti uhranutí teorií racionální volby?

Citace:
VÁNĚ, J. Kritická teorie jako analytický nástroj pro studium náboženství? Aneb má se sociologie náboženství čím bránit proti uhranutí teorií racionální volby?. Olomouc, 2012.
Druh: PŘEDNÁŠKA, POSTER
Jazyk publikace: cze
Rok vydání: 2012
Autoři: PhDr. Jan Váně Ph.D.
Abstrakt CZ: Marxismus měl tendenci ignorovat náboženství, jeho reálnou existenci bral jako něco přechodného. Kritická teorie sice pozměnila své stanovisko k fenoménu náboženství, ale i ona se k němu dlouho stavěla odměřeně. Oproti tomu teorie racionální volby představuje v soudobé sociologii náboženství druhé „paradigma“ společně se sekularizací. Do jisté míry lze hovořit až o jistém uhranutí teorií racionální volby. I v českém kontextu lze již zaslechnout výzvu, že je nejvyšší čas, začít se s touto teorií seznamovat a aplikovat ji. Cílem příspěvku je představit možnosti kritické teorie coby analytického nástroje pro studium náboženství a jako relevantní alternativu k teorii racionální volby.
Klíčová slova

Zpět

Patička